לִימפַאגיולֶיימִיומַאטוזִיס 24.02.2019

הקשר בין חלבון קושר וויטמין D לחומרת המחלה בלִימפַאגיולֶיימִיומַאטוזִיס

החוקרים הדגימו כיצד הגנוטיפ של חלבון קושר וויטמין D משנה את התוצאים, בHניהם השרידות, של נשים המאובחנות בלִימפַאגיולֶיימִיומַאטוזִיס

סי.טי של לִימפַאגיולֶיימִיומַאטוזִיס צילום: Hellerhoff ויקיפדיה

מחלת לִימפַאגיולֶיימִיומַאטוזִיס (LAM – Lymphangioleiomyomatosis) היא מחלה נדירה המופיעה אצל נשים. הירידה בתפקודי הריאות יכולה להיות מגוונת, מה שמוביל לקושי בהכוונת הטיפול. החוקרים השתמשו בפרוטאומיקה רנדומלית (unbiased serum proteomics) על מנת לזהות סמנים המקושרים לתוצאים ב-LAM.

החוקרים גייסו 101 נשים המאובחנות ב-LAM ו-22 נשים בריאות מתוך ה-National Centre for LAM באנגליה. בנוסף, הם לקחו 152 דגימות דנ"א וסרום המקושרות לתפקודי ריאה ומידע הקשור לתוצאים ממטופלות ב-National Heart, Lung and Blood Institute LAM Registry בארה"ב.

החוקרים ביצעו אנליזת פרוטאומיקה על עוקבה של 50 דגימות סרום שנלקחו ממטופלות עם LAM ועל 20 דגימות מקבוצת הביקורת באמצעות מסת ספקטרומטריה SCIEX SWATH. החוקרים כימתו את רמות החלבונית באמצעות ELISA ועשו גנוטיפ באמצעות SNP - single nucleotide polymorphisms ב-GC - group-specific component המקודד לחלבון הקושר ויטמין Dי(VTDB - vitamin D binding protein).

אנליזת הפרוטאומיקה הראתה ש-VTDB היה נמוך פי 2.6 בקרב נשים עם LAM בהשוואה לקבוצת הביקורת. בנוסף, נמצא כי רמות ה-VTDB  בסרום של נשים עם מחלה מתקדמת היו נמוכות בהשוואה לנשים עם מחלה יציבה (P= 0.001) והן היו בהתאמה ליכולת הדיפוזיה של פחמן חד חמצני בריאות (p=0.01).

החוקרים מצאו כי זמן החציון עד למוות או צורך בהשתלת ריאות הופחת ב-46 חודשים בקרב נשים עם גנוטיפ CC ב-rs4588 וב-38 חודשים בקרב נשים עם הפלוטיפ שמכיל סוג שאינו A ב-rs7041/4588.י(P= 0.014 ו-P=0.008, בהתאמה).

החוקרים הסיקו כי ציר ה-VTDB קשור לחומרת המחלה ולתוצאים שלה וכי גנוטיפ GC יכול לעזור לנבא שרידות ללא צורך בהשתלת ריאות בקרב מטופלות עם LAM.

מקור:

Miller, S. et al. (2018) European Respiratory Journal 52.

נושאים קשורים:  לִימפַאגיולֶיימִיומַאטוזִיס,  פרוטאומיקה,  תפקודי ריאה,  גנוטיפ,  השתלת ריאות,  שרידות,  מחקרים
תגובות