סרטן אורותליאלי מתקדם 15.02.2018

היעילות והבטיחות של אטזוליזומאב בטיפול בסרטן אורותליאלי גרורתי אינן מושפעות מקווי הטיפול הקודמים

במחקר בינלאומי שכלל יותר מ- 300 מטופלים עם קרצינומה אורותליאלית גרורתית שקיבלו טיפול קודם על בסיס פלטינה, נמצא כי הטיפול באטזוליזומאב (טסנטריק) הביא לתגובה אובייקטיבית והישרדות כללית ממושכת בקרב כלל המטופלים, ללא תלות במספר קווי הטיפול המערכתי הקודמים. גם בטיחות הטיפול לא הושפעה מקווי הטיפול הקודמים

תא סרטני (אילוסטרציה)
תא סרטני (אילוסטרציה)

למטופלים עם קרצינומה אורותליאלית גרורתית (metastatic urothelial carcinoma - mUC) שמתקדמת לאחר טיפול כימותרפי על בסיס פלטינה יש אפשרויות טיפול ספורות בלבד ותוצאים גרועים באופן גורף. אטזוליזומאב (Atezolizumab - Tecentriq), נוגדן ל- PD-L1, אושר בארצות הברית לטיפול ב-mUC שאינה מתאימה לטיפול בציספלטין וטופלה עם פלטינה, בהתבסס על תוצאות מחקר IMvigor210, שהיה מחקר בשלב II עם זרועה יחידה ושתי עוקבות.

המחקר הנוכחי העריך את היעילות והבטיחות של אטזוליזומאב לפי מספר קווי הטיפול המערכתי הקודמים בקרב מטופלים עם mUC שקיבלו טיפול קודם.

למחקר IMvigor210 גויסו 315 מטופלים עם mUC שהתקדמה במהלך או לאחר טיפול על בסיס פלטינה ב-70 אתרים בינלאומיים, בין מאי 2014 לנובמבר 2014. קריטריוני ההכללה העיקריים כללו גיל 18 ומעלה, פינוי קריאטינין של 30 מ"ל/דקה ומעלה וסטטוס תפקודי 0-1 לפי קבוצת הקואופרטיב האונקולוגי המזרחי (Eastern Cooperative Oncology Group - ECOG), ללא הגבלה על מספר קווי הטיפול הקודמים. המטופלים בעוקבה זו קיבלו אטזוליזומאב במינון 1,200 מ"ג בעירוי ורידי אחת לשלושה שבועות לעד אובדן תועלת קלינית. הערכה מרכזית של התקדמות המחלה לפי הקריטריונים להערכת תגובה בגידולים מוצקים (Response Evaluation Criteria in Solid Tumors version 1.1 – RECIST1.1), שיעור התגובה האובייקטיבית (objective response rate - ORR), חציון משך התגובה, ההישרדות הכללית ותופעות לוואי הוערכו לפי קווי טיפול קודמים. הבדלים אפשריים בין תתי הקבוצות הוערכו באמצעות מבחן דירוג לוג ומבחני חי בריבוע (עבור ORR ותדירויות תופעות הלוואי).

310 מטופלים היו בני-הערכה לניתוחי היעילות והבטיחות והיו במעקב שנמשך בחציון 21 חודשים. תגובות אובייקטיביות והישרדות כללית ממושכת אירעו בקרב על תתי הקבוצות שהוגדרו מראש; חציון משך התגובות לא הושג ברוב תתי הקבוצות. בקרב מטופלים ללא טיפול מערכתי קודם עבור mUC (תת-קבוצה של קו טיפול ראשון), ORR היה 25% (95% רווח בר סמך: 14%-38%) וחציון ההישרדות הכללית עמד על 9.6 חודשים (95% רווח בר סמך: 5.9-15.8). לא נצפו הבדלים מובהקים ביעילות או רעילות לפי קווי הטיפול.

אטזוליזומאב (טסנטריק) הפגין יעילות ובטיחות זהות בקרב מטופלים עם mUC שקיבלו טיפול קודם בקרב על קווי הטיפול שהוערכו.

מקור: 

Eur Urol. 2017 Dec 19. pii: S0302-2838(17)31015-1. doi: 10.1016/j.eururo.2017.11.023. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  סרטן אורותליאלי מתקדם,  קרצינומה אורותליאלית,  אטזוליזומאב,  טסנטריק,  מחקר IMvigor210,  תגובה אובייקטיבית,  הישרדות כללית,  קו טיפול,  טיפולים מערכתיים קודמים,  מחקרים
תגובות