MedNet - רשת רפואה
כניסה לאתר הרשמה לאתר דואר אדום
 
05/05/2015

דף הבית > פסוריאזיס הינה מחלה סיסטמית, האמנם כך? > פסוריאזיס הינה מחלה סיסטמית, האמנם כך?  

מאמרים
אם מצאת ידיעה זו מעניינת / מועילה אנא המלץ לעמיתיך
 פסוריאזיס הינה מחלה סיסטמית, האמנם כך?
30/07/2009  פרופ′ אריה אינגבר

הדיווחים על קשר בין פסוריאזיס למחלות סיסטמיות הופיעו רק לאחרונה ועובדה זו מעוררת תמיהה: כיצד לא שמו לב לקשר הזה קודם לכן? האם ההדגשה על קיום מחלות נלוות קשות לפסוריאזיס באה רק "להצדיק" את הצורך בטיפול בחולי פסוריאזיס בתרופות יקרות או שמא מדובר בהתפתחות מחקרית טבעית?


בשנים האחרונות מתרבים מחקרים המראים שכיחות יתר של מחלות סיסטמיות המלוות את מחלת הפסוריאזיס. מדובר בעיקר במחלות מטבוליות ומחלות קרדיווסקולריות, אך גם בגידולים סרטניים, מחלות ריאה חסימתיות, דכאון ואוסטיאופורוזיס.
ההסבר המקובל לקשר הזה הוא שבפסוריאזיס יש רמות גבוהות יותר של TUMOR NECROSIS FACTOR ALPHA ורמות גבוהות אלה גורמות למחלות הסיסטמיות הנלוות.

מחלת הפסוריאזיס הינה מחלת עור יחסית שכיחה והיא נחקרת לאורך עשרות שנים. הדיווחים על קשר בין פסוריאזיס למחלות סיסטמיות כאמור, הופיעו רק לאחרונה ועובדה זו מעוררת תמיהה: כיצד לא שמו לב לקשר הזה קודם לכן? יתרה מכך, במשך עשרות שנים טענו שפסוריאזיס "מגינה" על החולה ממחלות אחרות. הדעה המקובלת הייתה שחולי פסוריאזיס חולים פחות מהממוצע ואף טענו שבקרב חולי פסוריאזיס יש פחות מחלות סרטניות. היו אף כאלה שהניחו שהגנים הגורמים למחלת הפסוריאזיס שרדו את האבולוציה כי יש יתרונות בלהיות חולה פסוריאזיס, והוא שחולים פחות במחלות אחרות.
המחקרים על שכיחות יתר של מחלות סיסטמיות בקרב חולי פסוריאזיס החלו להופיע במקביל להכנסת תרופות יקרות לטיפול בחולי פסוריאזיס כמו התרופות הביולוגיות. דבר זה מעורר את המחשבה שההדגשה על קיום מחלות נלוות קשות לפסוריאזיס באה "להצדיק" את הצורך בטיפול בחולי פסוריאזיס בתרופות יקרות. כל זה מביא למסקנה שיש צורך במחקרים מבוססים על מנת לקבוע שאכן פסוריאזיס הינה מחלה סיסטמית ולא רק עורית.

TAMAR NIJSTEN ו-MARLIES WAKKEE מרוטרדם הולנד, פרסמו לאחרונה מאמר ביקורתי בנושא זה בעתון המוביל בדרמטולוגיה: Journal of Investigative Dermatology(2009)1601-1603.
מאמר זה הוא מאמר מערכת המתייחס למחקר המתפרסם באותו גליון, המראה שכיחות יתר של אוסטיאופורוזיס בקרב חולי פסוריאזיס, בעיקר גברים.
במאמר זה הם בוחנים את הדעה שמחלות סיסטמיות מלוות פסוריאזיס בשכיחות יתר.
המחברים מציינים שמחלת הפסוריאזיס גורמת לעומס נפשי רב על החולה, כך שהדכאון שמלווה לעיתים את המחלה יכול לנבוע מהסימפטומים של המחלה והוא לא נגרם ע"י המחלה עצמה.

הפגיעה באיכות החיים של חולי פסוריאזיס גורמת לעיתים קרובות לעישון, שתיית אלכוהול, ירידה בפעילות גופנית והשמנת יתר עקב אי הקפדה על דיאטה מאוזנת. בנוסף, מחקרים מראים שעודף משקל ועישון כשלעצמם הינם גורמי סיכון להופעת פסוריאזיס. כך שיתכן והמחלות הסיסטמיות המופיעות בפסוריאזיס אינן נגרמות ע"י מחלת הפסוריאזיס אלא הן תוצאה של אורח חיים קלוקל.
מחלת פרקים פסוריאטית המופיעה לערך ב- 20% מחולי פסוריאזיס, מוסיפה להגבלה בפעילות הפיזית של החולה ומגבירה את הסיכון להופעת מחלות סיסטמיות.

טיפולים סיסטמיים בפסוריאזיס כגון: סטרואידים וציקלוספורין יכולים לגרום למחלות סיסטמיות כגון: אוסטיאופורוזיס ומחלות קרדיווסקולריות. מאידך, טיפולים במחלות סיסטמיות יכולות לגרום להופעת פסוריאזיס כמו תרופות חוסמי ביתא וליתיום.
גורם נוסף שצריך לקחת בחשבון: חולי פסוריאזיס מבקרים יותר אצל הרופא, כך שיתכן והם נמצאים במעקב יותר מהאוכלוסיה הכללית הנחשבת לבריאה ולא מרבה לבקר אצל הרופא. מעקב יתר זה גורם לאיבחון יתר של מחלות סיסטמיות, שיתכן ומצויות באותה מידה באוכלוסיה הכללית בצורה סמויה לא מאובחנת.
בהתחשב בעובדה שרוב חולי פסוריאזיס המבקרים אצל הרופא הם קלים יחסית, יתכן וחולים אלה גם מבקרים יותר את הרופא משפחה עקב סימפטומים קלים אחרים ולכן הם מאובחנים יותר מהאוכלוסיה הכללית.
המחברים מציינים גם שמבחינה אפידמיולוגית על מנת להוכיח שחולי פסוריאזיס סובלים יותר ממחלות סיסטמיות יש לדגום אוכלוסיות ענקיות בסביבות 10,000 נבדקים. כאשר בוחנים קבוצה כה גדולה, באופן טבעי נוצר חסר במידע מלא ואמין בחלק מהחולים. עובדה זו מטילה צל כבד על תוצאות מחקרים אלה.

מכל הסיבות האלה ה- National Psoriasis Foundation האמריקאי הכריז שגם בחולי פסוריאזיס יש לדבוק בהוראות הקיימות לגבי הסיכון לפתח מחלות קרדיווסקולריות באוכלוסיה הכללית. כלומר, חולי פסוריאזיס שאין להם את אחד מגורמי הסיכון למחלה קרדיווסקולרית המפורטת בהוראות, אין לסווג אותם כאנשים עם סיכון לפתח מחלה קרדיווסקולרית, רק בגלל שהם חולי פסוריאזיס.
לבסוף מציינים המחברים שגם אם נקבל את ההנחה שלחולי פסוריאזיס יש יותר מחלות סיסטמיות, הרי מחקרים מראים שהסיכון של חולי פסוריאזיס לפתח מחלות סיסטמיות קשורה בקשר ישיר בחומרת המחלה ובעיקר במידת התפשטותה. אם כך, יתכן ובעתיד טיפולים יעילים יותר בפסוריאזיס יבלמו את השכיחות  של המחלות הקשות וממילא יגבילו גם את שכיחות התפתחות של מחלות סיסטמיות. 
תגובות
 
כותרת:
תגובה:
שם:
אימות מילה:
Change Image
הקלד את התווים המופיעים בתמונה למעלה

11:01 0 isis
11:00 0 isis
13:25 isis isis
11:11 dbtijwfk 1
11:11 dbtijwfk 1
11:10 jffbiplo 1
11:10 jffbiplo 1
11:10 jffbiplo 1
11:10 jffbiplo 1
20:02 aswaja aswaja
16:37 כותרת תגובה
15:35 ד"ר עופר ברוך, כירופרקט מומחה התייחסות כוללת לפסוריאזיס
23:31 ד"ר רון יניב לא רק זאת אלא
22:39 דר גבארה עדנאן רופא עור ומין התהליך הדלקתי בספחת
הוסף למועדפים
הוסף למועדפים
  הדפס
הדפס
שלח לחבר
שלח לחבר